Obsah Úvod Pozorování a pokus Látky a tělesa Vlastnosti látek Nebezpečné vlastnosti látek Změny látek

pH - kyselost a zásaditost látek

K určování kyselosti nebo zásaditosti roztoků se používají tzv. indikátory (česky ukazatele). Indikátory jsou látky, které mají jinou barvu v kyselém prostředí a jinou barvu v zásaditém prostředí. Prostředí, které není ani kyselé ani zásadité se nazývá neutrální.

K přesnějšímu určování kyselosti a zásaditosti roztoků se používá stupnice pH (čti pé-há). Tato stupnice má hodnoty od 0 do 14.

stupnice pH

K měření pH většinou používáme univerzální indikátorové papírky. Prodávají se v krabičce, na které je nakreslená barevná stupnice pH. Papírek namočíme jedním koncem do roztoku. Zbarvení papírku porovnáme se stupnicí na krabičce. Vybereme barvu, která je nejvíce podobná barvě papírku a odečteme hodnotu pH.

univerzální indikátorové papírky

Jak se měří pH v akváriu?

Pro vodní živočichy je velmi důležité pH vody. Kdybys byl/a rybička, určitě bys moc dlouho nevydržel/a plavat v kyselině nebo v zásadě. Ideální pH pro rybičky v akváriu je 6,3-6,8 (podle druhu rybiček). V prodejnách pro chovatele se prodávají speciální indikátory pro měření pH v akváriu. Tyto indikátory fungují podobně jako univerzální indikátorové papírky, ale jsou tekuté.

Do 5 ml akvarijní vody přidej 2 kapky indikátoru a zamíchej. Po 2 minutách porovněj barvu vody se stupnicí a odečti pH.

měření pH v akváriu
Pokračovat