Obsah Vodík Kyslík Halogeny Síra Dusík Fosfor Uhlík Vzácné plyny Alkalické kovy Prvky II.A skupiny Železo Hliník

Prvky II.A skupiny - shrnutí

Mezi prvky II.A skupiny patří beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum, radium. Beryllium a hořčík mají jiné vlastnosti než další prvky. Vápník, stroncium, baryum a radium nazýváme kovy alkalických zemin. Jejich ionty mají schopnost barvit plamen.

Hořčík je stříbroleklý lehký kov. Je reaktivní. Hoří na oxid hořečnatý. Má schopnost vázat kyslík z vody. Voda podporuje hoření hořčíku, proto se hořící hořčík nesmí hasit vodou! Hořčík je biogenní prvek, užívá se jako doplněk stravy. Vyskytuje se v minerálních vodách. Je součástí zeleného barviva rostlin - chlorofylu. Hořčík tvoří součásti slitin (dural).

Nejdůležitější sloučeninou vápníku je uhličitan vápenatý CaCO3. Teplem se rozkládá na oxid vápenatý CaO (pálené vápno) a oxid uhličitý. Pálené vápno se hasí vodou - vzniká hydroxid vápenatý Ca(OH)2 (hašené vápno). Hašené vápno je součástí vápenné malty. Malta na vzduchu tvrdne (hydroxid vápenatý pohlcuje vzdušný oxid uhličitý a vzniká uhličitan vápenatý).

Uhličitan vápenatý se nachází jako nerost (kalcit, aragonit), je součástí schránek měkkýšů a skořápek vajec, tvoří krápníky a kotelní kámen.

Důkaz uhličitanů se provádí kyselinou chlorovodíkovou (unikají bublinky oxidu uhličitého).

Pokračovat